Działalność indywidualna w Szwecji

Marzec 9th, 2011 - 

Każda działalność gospodarcza w Szwecji musi być poddawana stałej kontroli ze strony organów państwa. Jest to wymóg konieczny dla utrzymania opiekuńczej roli rządu nad obywatelami. Powoduje to jednak, że formalności w Szwecji, z którymi trzeba sobie dać radę decydując się na zakładanie działalności gospodarczej w Szwecji są naprawdę uciążliwe.

Własna działalność w Szwecji przyjmuje przede wszystkim formę identyczną z naszym samozatrudnieniem. Taką sytuację prawną określa się mianem „Enskild Firma”. Żadne pozwolenie na prowadzenie firmy w Szwecji nie jest potrzebne jednak naszym przyjacielem musi stać się rejestr firm w Szwecji. Dopiero po uzyskaniu do niego wpisu możemy zacząć działalność gospodarczą. Właściwy w przypadku samozatrudnienia będzie rejestr gminy. By otrzymać do niego wpis będziemy potrzebowali 2 obligatoryjnych dokumentów: wypełnionych formularzy podatkowych oraz zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Zakładanie działalności gospodarczej w Szwecji pójdzie dużo szybciej jeśli w dołączonym do powyższych dokumentów wniosku o rejestrację znajdzie się bardzo dokładny opis tego czym będziemy się zajmować. Urzędnicy muszą dokładnie określić nasz profil i jeśli podamy im go w odpowiedniej formie to możemy zyskać nawet 2 tygodnie w procesie rejestracyjnym.

 

Jak i jaką firmę założyć?

Marzec 9th, 2011 - 

Szwedzkie przepisy przewidują możliwość założenia naszej własnej działalności gospodarczej w jednej z trzech podstawowych form: spółki cywilnej, spółki akcyjnej lub stowarzyszenia gospodarczego. Oczywiście biznes w Szwecji prowadzić możemy także jako osoba samozatrudniona.

Zakładanie działalności gospodarczej w Szwecji nie jest nadzwyczaj skomplikowane lecz szwedzkie prawo wymaga od nas bardzo dokładnego trzymania się jego litery oraz wypełniania sporej ilości dokumentów. Rejestracja firmy w Szwecji wiąże się ponadto z wniesieniem opłaty rejestracyjnej w Urzędzie Patentowo-Rejestrowym. Nie jest to mała kwota gdyż od ręki musimy uiścić nawet do dwóch tysięcy koron szwedzkich. Opłata może jeszcze wzrosnąć przedsiębiorstwo w Szwecji ma zajmować się rodzajem działalności, do prowadzenia którego niezbędne są dodatkowe koncesje lub zezwolenia. Pomoc w otworzeniu firmy w Szwecji nie jest darmowa. Do wyboru mamy możliwość skorzystania z zewnętrznego biura prawnego lub zakup tak zwanych gotowych pakietów startowych w Urzędzie Patentowo-Rejestrowym, które składają się z gotowego zestawu druków niezbędnych by uwzględnił nas w swoich wykazach rejestr firm w Szwecji.